Novinky

Praxe sportovního managementu
MŠ Alšova - projekt "Naše tělo"
Židovské město
Prezentace studentských firem na naší škole Academia Mercurii
Appleby – Náchod Exchange 2023
Veletrh CR v Praze 2023
Lyžařský kurz 2023

 

Praxe sportovního managementu

 

 

 

Výjezdové praxe 3.B

Pardubice

12.4. jsme v rámci výjezdových praxí zavítali do města perníku – Pardubic. Zastavili jsme se například u Enteria areny, kde sídlí místní hokejový klub HC Dynamo Pardubice, na Pernštýnském náměstí, u Automatických mlýnů a naši prohlídku jsme zakončili v Tyršových sadech u Pardubického zámku. Počasí se velice vyvedlo a o to více jsme si tuto praxi užili. Druhou praxí byla ta ve Dvoře Králové, kde se sice počasí nevyvedlo a kvůli kvalitě českých autobusových společností se někteří nemohli dostavit, o to více ale vynikly výkony našich spolužaček, které i přes tyto nepříjemnosti průvodcování skvěle zvládly a dokázaly, že správného průvodce nic nerozhodí. Místem třetí i čtvrté výjezdové praxe se stal Hradec Králové. V Našem krajském městě jsme díky dvěma praxím poznali každý kout každého náměstí a všechna zajímavá místa. Mohu jmenovat všem známou Bílou věž, ČPP arénu, Žižkovy sady, … a tak dále. Na obou praxích počasí vyšlo a všichni jsme si je moc užili. Pátým místem konání výjezdové praxe bude naše hlavní město – Praha. Co si pro nás spolužáci připraví? Nechme se překvapit a na shledanou na podzim.

Matěj Brouček
Předseda 3.B

 

MŠ Alšova - projekt "Naše tělo"

Studenti 3. A oboru Ekonomické lyceum a Sportovní management pod vedením pana učitele Mgr. Martina Vrabce připravili projekt pro MŠ Alšova. Jednalo se o workshop, kde se školkové děti naučily nové vědomosti od našich studentů na téma "Moje tělo". Naši žáci si připravili několik stanovišť, jak ve třídě, tak v přírodovědné laboratoři, kde byly pro děti připraveny názorné úkoly. Děti si také prohlédly školu, posadily se do lavic a zkusily si být na chvilku středoškoláky. Všem se projekt moc líbil.

 

Židovské město

V pátek 5. 5. 2023 jsme se vydali do Prahy. Společně s doprovodem, panem učitelem Tomkem, paní učitelkou Pášmovou a paní učitelkou Hanzlovou jsme se vlakem dostali na Hlavní nádraží v Praze. Odtud jsme pěšky došli k Židovskému muzeu, kde si nás na starost vzali průvodci. Navštívili jsme 6 synagog v Židovském městě ve Starém městě: Staronovou, Pinkasovu, Maiselovu, Španělskou, Vysokou, Klausovu. V prohlídce synagog byla zahrnuta i návštěva Židovského hřbitova. Poté jsme se vrátili zpátky k Židovskému muzeu. Následoval rozchod. Někteří navštívili další pražské památky a někteří naopak zamířili za občerstvením. Nakonec jsme se sešli opět na hlavním nádraží. Odtamtud jsme jeli zpátky vlakem do Náchoda. Tento výlet do Prahy byl zajímavý a poučný a moc se nám to líbilo. 

Tereza Černá a Bára Vašíčková (2. B)

 

Prezentace studentských firem
na naší škole Academia Mercurii

Čtyři studentské firmy  a čtyři zajímavé prezentace – to byl pátek 21. 4. 2023 na naší škole. Tento den se konaly již tradiční prezentace studentských firem. Žáci naší školy představili své firmy odborné porotě.

Prezentovali žáci třídy 3. B oboru Cestovní ruch a 3. A obor Ekonomické lyceum.

,Jednalo se o následující firmy: Spill the tea, která se věnovala výrobě pečených a sypaných čajů, Zmydli se, se svojí výrobou mýdel a bomb do koupele. Obě tyto firmy zastupovali žáci třídy 3B oboru Cestovní ruch. Ze třídy 3A oboru Ekonomické lyceum se představila firma Candle shop, která vyráběla svíčky s dřevěnými knoty a firma Safe Kitty se svými výrobky, které měly sloužit k obraně. Každá z firem prokázala, že zkušenosti nasbírané v rámci tohoto projektu jsou pro ně důležité a přínosné.

Mgr. Judita Galbová

 

 

 

Appleby – Náchod Exchange 2023

V říjnu jsme v Náchodě přivítali studenty z Velké Británie. Nyní konečně nastal čas se s nimi znovu setkat, tentokrát však na britské půdě. Dnem D pro nás bylo pondělí 20. března, kdy jsme v 9.45 odletěli z Prahy do Manchesteru. I přes komplikace s anglickými vlaky jsme se dostali na místo určení, do městečka Appleby-in-Westmorland na severu Anglie, ještě před západem Slunce. U zdejší školy jsme se konečně po několika měsících setkali s našimi britskými přáteli. Setkání to bylo opravdu srdečné. V budově školy jsme společně posvačili dort. Pak už jsme se rozdělili a každý se svým zahraničním parťákem trávil první večer ve Spojeném království. V úterý jsme se zúčastnili vyučování. Byli jsme na hodinách psychologie, angličtiny a fyziky. Dalo nám to příležitost porovnat český školní systém s tím britským. Ve středu jsme vyrazili do národního parku Lake District, nepříliš daleko od Appleby. V tomto národním parku se nám naskytly nádherné výhledy nejen na slavná jezera, ale také na krásnou anglickou krajinu obecně. Ve čtvrtek jsme navštívili jedno z nejkrásnějších anglických měst – York. V tomto staroanglickém městě jsme viděli nejslavnější místa a také vikingské muzeum Jorvik.  V pátek byla atmosféra daleko pochmurnější než v předchozích dnech. Nastal opět čas se rozloučit. Už teď ale víme, že toto setkání nebylo poslední, a naše vzájemné přátelství je na celý život. Před odletem jsme ještě navštívili město Leeds. Při zpátečním letu se nám do cesty připletla bouře, která pro některé z nás udělala z běžného letu adrenalinový zážitek.

Pobyt ve Velké Británii jsme si užili a těšíme na další setkání s našimi přáteli.

Chceme také poděkovat paní ředitelce Mgr. Jarolímové za organizaci celého výměnného pobytu.

Matěj Brouček
žák 3. B

 

 

Veletrh CR v Praze 2023

V pátek 17. března 2023 jsme se pod taktovkou pana učitele Chmelaře a paní učitelky Galbové vydali do pražského výstaviště Expo v Letňanech, kde probíhal 31. ročník mezinárodních veletrhů cestovního ruchu a regionální turistiky, který naše škola pravidelně navštěvuje již několik let. Veletrhu se účastnili studenti 1. -3. ročníku oboru cestovní ruch.

Ráno jsme vyjeli autobusem z Náchoda a k výstavišti dorazili okolo desáté. Po vstupu do samotného areálu jsme se mohli setkat zhruba s 230 stánky cestovních agentur, cestovních kanceláří, různorodých zemí, krajů či měst. Dále jme mohli vidět přednášky cestovatelů, dobrodruhů a fotografů v rámci cestovatelského festivalu Kolem světa, udílení prestižního ocenění turistických produktů a služeb Velká cena cestovního ruchu, anketa Kraj mého srdce, mapující míru popularity krajů ČR. Veletrh se konal souběžně s 14. výstavou obytných automobilů a karavanů FOR CARAVAN a 6. výstavou lodí a vodních sportů FOR BOAT. 

               Na výstavě jsme potom strávili 4 hodiny, což byla adekvátní doba k navštívení všech stánků a získání cenných informací, prospektů či reklamních předmětů, od plátěné tašky až po zubní kartáčky. Letošní veletrh byl velmi dobře organizovaný a strukturovaný, takže nebylo těžké se v halách zorientovat.

Po samotné výstavě jsme se vydali do nákupního centra Černý most, kde jsme měli zhruba hodinovou přestávku na občerstvení a další případné nákupy. A tak jsme se s plnými plátěnými taškami prospektů, obohaceni o nové informace, vrátili okolo 19:00 do Náchoda.

               Celou akci bych hodnotila velmi pozitivně a myslím si, že pro nás byla velkým přínosem.

Anna Hladíková
studentka III. B

 

 

Lyžařský kurz 2023

Dne 12.2. 2023 jsme společně 2.A a 2.B vyrazili na lyžařský kurz do Zdobnice v Orlických horách. Jel s námi pan učitel Sršeň mladší, pan učitel Vrabec a paní učitelka Šrůtková. Okolo 17 hodiny jsme měli sraz na chatě Hradečanka, kde jsme celý týden bydleli. Každý jsme se tam dopravili samostatně, rozloučili se s rodiči a začali si užívat lyžařský kurz. V pondělí jsme odstartovali náš každodenní rituál. Ráno jsme vstali, šli jsme na snídani a od 9 hodin jsme šli lyžovat. Na přání pana učitele Vrabce jsme byli vždy první na svahu. Lyžovali jsme asi do 11:30 a pak jsme šli na oběd. Po obědě nás čekal polední klid a pak znovu lyžování. Odpoledne nám rychle uteklo a už jsme šli na večeři. Každý večer jsme měli krátké prezentace ohledně lyžování, které si pro nás připravili studenti sportovního managementu a my se dozvěděli spoustu nových informací. Každý den byl pestrý a svým způsobem jinak zajímavý. V pátek 17.2. 2023 jsme šli procházkou vrátit ski pasy a balili si kufry domů. Po obědě proběhlo zhodnocení kurzu a odpoledne si pro nás jezdili natěšení rodiče. Počasí bylo pěkné a měli jsme i štěstí na sníh. Všichni se buď zdokonalili nebo naučili na snowboardu či lyžích. Myslím si, že každý si z „lyžáku” přivezl spoustu vzpomínek.

Za třídu 2.B, Agáta Hubálková.

 

 

Dějepisná olympiáda.

Den 17. ledna se žáci 3. ročníku Jiří Havel, Matěj Brouček a Adam Burdych zúčastnili okresního kola dějepisné olympiády, letošním tématem byla Studená válka. V konkurenci gymnazistů obsadili pěkné 6., 7. a 8. místo. Všichni se zařadili mezi úspěšné řešitele (tzn. měli více, než 60 %).
Žákům děkujeme za reprezentaci školy. 

 

A visit to American Center at U.S. Embassy in Prague

Naše škola Academia Mercurii měla výjimečnou příležitost navštívit Americké centrum v Praze. Vybraní studenti se setkali s panem diplomatem, který jim dal nahlédnout do světa diplomacie. Během hodinového hovoru, vedeného v angličtině, měli studenti možnost klást panu diplomatovi všetečné otázky, týkající se nejen jeho práce, ale také života ve Spojených státech všeobecně. Pro studenty nejzajímavější a nejpřitažlivější byla zajisté část věnovaná možnostem studia či práce ve Spojených státech, které Americké centrum zajišťuje prostřednictvím různých mezinárodních projektů a nabídek. Naši studenti udělali velmi dobrý dojem, a proto věříme, že nám dveře Amerického centra zůstaly otevřené i do budoucna.

Our school Academia Mercurii had a great opportunity to visit the American centre in Prague. Carefully chosen students (good English and decent behaviour necessary J) had a chance to meet an American ambassador who briefly introduced them to the world of diplomacy. During one hour students could ask the ambassador questions concerning not only his work career, but also the life in the USA. All in English, of course. The most interesting part was definitely the one about work-and-study programmes in the USA, which the American centre offers via various international projects. Our students made a very good impression, therefore we truly believe the American centre door remains open to us in the future.

We really liked that the diplomat was very friendly. Another thing that we liked was hearing a native speaker even though he had an accent and we had a little bit trouble understanding some words. We also learned about some programmes where we can apply to study in the USA, which we really appreciated.

When some of us asked the diplomat a particular question on a topic, he didn´t actually answer to it, but wiggled around it. We thought he would talk more about the job he does at the embassy, but it was more about his life experiences.

                                                                                           2.B